Ar starptautisko Reinholda Šmēlinga konferenci "Rīga 2.0 – mikrorajonu otrā elpa" noslēdzas Rīgas enerģētikas dienas 2013

2013.gada 29.oktobrī notika Rīgas pilsētas arhitektu biroja (RPAB) rīkotā starptautiskā Reinholda Šmēlinga konference "Rīga 2.0 – mikrorajonu otrā elpa", kas bija veltīta Rīgas mikrorajonu atjaunošanas problemātikas kopsakarībām.
Minētais pasākums ar RPAB vadības ziņu tika ietverts 2013.gada Rīgas enerģētikas dienu sarakstā kā noslēdzošais, tādējādi uzsverot kvalitatīvas (tostarp, energoefektīvas) dzīvojamās vides izveides nepieciešamību padomju perioda lielmēroga dzīvojamos rajonos, kuros dzīvo vairāk nekā puse rīdzinieku.
Pēc Rīgas pilsētas arhitekta biroja iniciatīvas 2009.gada 13.novembrī – dienu pirms Rīgas pilsētas arhitekta (1879–1915) Reinholda Georga Šmēlinga 169. dzimšanas dienas (1840.14.XI—1917.17.X) – Jāņa Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolā pirmo reizi notika "Šmēlinga sarunas". Ar to tika iedibināta jauna tradīcija Latvijas galvaspilsētas arhitektūras dzīvē – ik gadu organizēt arhitektūras jomas profesionāļu un interesentu tikšanos. 2013.gada konferences "Rīga 2.0 – mikrorajonu otrā elpa" temati iezīmēti konferences programmā (skatīt šeit). Konferencē tika piedāvāts Manifesta teksts (skatīt šeit) ko saņēma dalībnieki, un kas tiks vēl koriģēts pēc dalībnieku ierosinājumiem. Taču uzstādījums ir teicams – aktualizēt nepieciešamību sakārtot pilsētas esošo dzīvojamo rajonu apbūvi un pilsētvidi tajā, nepieļaujot tālāku tās degradāciju un iedzīvotāju dzīves apstākļu pasliktināšanos. Jāatzīst, ka tik nopietnu uzstādījumu pilsētas arhitekti izvirza pirmoreiz un ar lielu apņēmību - mainīt situāciju un rast risinājumu. Pilsētas arhitekta biroja darbība ir visnotaļ pozitīva un atbalstāma, un vieš cerību, ka būs arī pozitīvi rezultāti.
Konferencē pārsteidza dalībnieku sastāvs – pārsvarā jauni un aktīvi cilvēki. Ar savu ambiciozu situācijas novērtējumu, piemēram, lietojot nosaukumu Tallinas arhitektūras biennāles izstādei "PĀRSTRĀDĀJOT SOCIĀLISMU". Tika prezentēti nopietni pētījumi, kas ir labs pamats objektīvu lēmumu pieņemšanai.
Kopā ar citiem pilsētas dienestiem risinot pilsētas ilgtspējīgas attīstības jautājumus un izstrādājot šobrīd jau Rīgas pilsētas ilgtspējīgas enerģētikas rīcības plānu viedai pilsētai 2014.-2020.gadam, Rīgas enerģētikas aģentūra cer uz aktīvu sadarbību ar Rīgas pilsētas arhitektu biroju, lai panāktu ne tikai sakārtotu pilsētas infrastruktūru, un demonstrēšanai iespējamu pilsētas centru, bet sakārtoti un vizuāli pievilcīgi veidotos arī pilsētas dzīvojamie rajoni.
Konferences prezentācijas un materiāli būs pieejami Rīgas pilsētas arhitektu biroja mājas lapā www.arhitekts.riga.lv/.